Rafał Fronia | Skalny Pielgrzym

Serdecznie zapraszamy na kolejne Spotkanie z cyklu Przekroczyć Granice. Tym razem mamy przyjemność gościć Rafała Fronię z unikatową prelekcją "Skalny Pielgrzym" smiley

 

"Broad Paek, 8051.
Góry. Uczą pokory i cierpliwości. To była moja trzecia próba na tym szczycie. W końcu udana, ale nie ostatnia. Pod Broaad Peakiem spędziłem rok życia.
Gdy w roku 2007 próbowałem pobić rekord Krzysztofa Wielickiego, na przeszkodzie stanęły okoliczności. Gdy spróbowałem znów zimą 2011 roku, spędziłem w bazie 78 najzimniejszych dni i nocy w moim życiu, wciąż bez skutku. I gdy w końcu udało się w roku 2022, za trzecim razem to zamiast radości ze zdobycia szczytu przyszła do mnie refleksja:
- Co się tu dzieje? W tych potężnych Górach.
Bo One umierają. Wraz z ociepleniem klimatu rozpadają się w sterty gruzu w tempie zauważalnym dla jednego ludzkiego pokolenia. To przerażające.
Anomalia Karakorum jest zatem wielką nieprawdą. Ale przyszedł do mnie też smutek i rok później wróciłem w Karakorum, aby pochować Tomka Kowalskiego.
Zapraszam na moją opowieść o tym, co piękne, straszne i zarazem wspaniałe."

 

Rafał Fronia
Jeleniogórzanin, sportowiec i miłośnik Ultramaratonów, właściciel kartograficznego Wydawnictwa PLAN i marki Galileos.pl, mówi o sobie, iż jest Romantykiem Gór Wysokich, którego wrażliwość i postrzeganie świata ukształtowały Góry, które zawsze pisze dużą literą.

Uczestnik wielu wypraw w Góry najwyższe, w tym kilku zimowych, kiedy to spod Narodowej Wyprawy na K2 w 2018 roku wysyłał słynne Dzienniki. Wspinał się w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Zdobywca trzech ośmiotysięczników: Gasherbruma II, Lhotse i Broad Peaka.

W dorobku literatury górskiej ukazały się książki: bestsellerowa Anatomia Góry i pełna poszukiwania sensu w górskich ścianach Rozmowa z Górą a ostatnio multimedialny, Skalny Pielgrzym i refleksyjna powieść Pasażer Bezpamięci,a także Biograf, próba odpowiedzi na pytanie o miejsce miłości w życiu.
Zawodowo pisze teksty krajoznawcze i tworzy przewodniki turystyczne.

 

13.10.2023r. godz. 20.00 | Sala Widowiskowa

 

Wstęp wolny - zapraszamy!